z kart RKS
RKS "Strzelec" Rawicz lata 1923-1939
Dzisiejsza KP Rawia Rawicz w swojej historii i tradycji nawiązuje do genezy swojego protoplasty - Rawickiego Klubu Sportowego "Strzelec" Rawicz. Klub ów powstał w 1923 roku i aktywnie działał w okresie do wybuchu II Wojny Światowej. Po ustaniu działań wojennych RKS został reaktywowany w maju 1945 roku. Następnie w realiach "nowej" komunistycznej władzy - został niejako z uwagi na swój "nieprawomyślny" politycznie rodowód zmuszony do dokonania fuzji z KKS Rawicz. Stało się to oficjalnie 1. września 1945 roku.
Tak powstał oficjalnie późniejszy "Kolejarz" Rawicz - który dokonał poźniej (rok 1970) fuzji z Rawią Rawicz. Co ciekawe, ów "Kolejarz", w okresie stalinizmu występujący pod różnymi nazwami - po tzw. przemianach"Polskiego Października" - krótko, bo tylko przez sezon piłkarski 1957, występował w rozgrywkach ligowych pod nazwą właśnie RKS Rawicz! Później jednak powrócono (lata 60-te) do nazwy "kolejarskiej", która obowiązywała już do połączenia z Rawią.
Powróćmy jednak do początków. Rok 1923 to był okres nadal trudny dla Ziemi Rawickiej. Ogólna biedna, słabe zarobki i nadal dość wysokie bezrobocie - to obraz tamtych lat. Tym niemniej - mimo trudnych warunków - ludzie prócz pracy czy nauki, łaknęli także działalności w różnych organizacjach. Także sportowych.
W Rawiczu - nim powstał RKS - działał już aktywnie Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół". Klub ten funkcjonował pod patronatem byłych Powstańców Wielkopolskich, a uprawiało się w nim m.in. akrobatykę sportową, szermierkę czy boks. Nie było jednak w "Sokole" sekcji piłki nożnej...
Nie jest to jednak nic dziwnego - w óczesnych czasach "football" (tak często, z angielska, nazywano piłkę nożną) - przez wielu nie był postrzegany jako "poważny" sport... Także przez byłych Powstańców Wielkopolskich - znajdujący się pod ich egidą "Sokół" miał w swoich zawodnikach wyrabiać przede wszystkim tężyznę fizyczną, dużą sprawność ruchową, odporność i wytrzymałość. W takim postrzeganiu rzeczywistości duże znaczenie miał rownież aspekt polityczny. Dobrze wytrenowany "indywidualnie" sportowiec miał - w wypadku kolejnego konfliktu zbrojnego - szybko przekształcić się w dobrze przygotowanego żołnierza. Pamiętajmy, że było to ledwie kilka lat po odzyskaniu przez Polskę miejsca na mapie Europy... Dodatkowo, Rawicz znajdował się na rubieżach Rzeczypospolitej, blisko granicy niemieckiej, a i sami Niemcy stanowili solidny procent mieszkańców miasta.
Jest więc rok 1923... Piłka nożna, czy raczej "football" nie jest jeszcze traktowany zbyt poważnie - zwłaszcza przez kręgi inteligencji czy ziemiaństwa, ale staje się powoli coraz bardziej popularny... Zwłaszcza, że dochodzą "sygnały" z zewnątrz. Od dwóch lat istnieje Reprezentacja Polski w piłce nożnej, co szeroko opisuje "Przegląd Sportowy"... Toczy się także boje o Mistrza Polski, w których początkowo bezkonkurencyjna jest "Pogoń" Lwów, ale przecież próbuje z nią rywalizować poznańska Warta... To wszystko opisuje tenże "Przegląd Sportowy", rozpalając wyobraźnie młodych ludzi - także tych w Rawiczu... Istnieje ponownie założony jeszcze w czasie zaborów (rok 1913) Poznański Związek Piłkarski... W piłkę nożną gra się przecież już od 1909 roku w Ostrowie Wielkopolskim, a zaraz po I wojnie światowej także w Jarocinie, Krotoszynie czy Kościanie. Z kolei coraz mocniej w regionie zaznacza się "football" ze znakiem powstałem już w 1912 "Polonii" Leszno! Ba - wszak "po sąsiedzku" od trzech lat istnieje już mały klubik TS "Ruch" Bojanowo, w którym niemal od samego początku kopie się "ball"! To wszystkie okoliczności stworzyły znakomity grunt pod powstanie w Rawiczu nowego klubu!
Dodaj komentarz